دستگاه لیزر تماسی

مقایسه دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی

دستگاه لیزر تماسی دایود ، یکی از سه نوع دستگاه لیزر موجود در ایران است. دستگاه غیرتماسی الکس و دستگاه لیزر shr از سایر مدل­های موجود، است. از بین سه دستگاه ذکر شده، دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی بیشتر از دستگاه shr، مورد استقبال مردم قرار گرفته­اند. در هر دو دستگاه لیزر، تماسی و غیر تماسی، هدف کاهش و حذف موهای زائد بدن می­باشد که تنها تفاوت آن­ها مربوط به طول موج دستگاه­های لیزر است.

دستگاه­های لیزر با ایجاد فاصله بین فولیکول­های مو و رگ­های خونی، مانع از رسیدن مواد مغذی به فولیکول­های مو می­شود و از این رو، ساقه مو رشد نمی­کند. طول موج دستگاه لیزر الکساندرایت 755 نانومتر است که برای پوست­های شیری رنگ و روشن کاربرد دارد. دستگاه لیزر دایود دارای طول موجی برابر 808 نانومتر است که برای پوست­های گندمی و سبزه مورد استفاده قرار می­گیرد. دستگاه لیزر اندیاگ با طول موج 1064 مناسب پوست­های تیره و سولار رفته، است.

دستگاه لیزر غیرتماسی الکساندرایت

دستگاه لیزر غیر تماسی الکساندرایت توسط مهندسین آمریکایی طراحی و ساخته شده است و اولین بار با برند کندلا در بازار جهانی معرفی شد. طول موج دستگاه الکساندرایت معادل 755 نانومتر است که پرتوی نوری آن به فولیکول مو و پیاز مو نفوذ می­کند و با کمترین درد، آن­ها را از بین می­برد. عمدتا این دستگاه برای پوست­های روشن و تیره کاربرد دارد ولی برای هر رنگ پوستی مناسب است. دستگاه الکساندرایت در 6 الی 8 جلسه، موهای زائد را تا حدود زیادی ازبین می­برد و باعث کاهش تراکم موهای زائد بدن می­شود. دستگاه لیزر غیر تماسی با سطح پوست تماس مختصر و کوتاهی دارد ولی درد و یا سوزشی ندارد. ناگفته نماند که هندپیس دستگاه لیزر الکسانداریت در فاصله کمی از پوست، کار خود را انجام می­دهد.

دستگاه لیزر تماسی دایود

دستگاه لیزر تماسی دایود دارای متنوع­ترین دسته­بندی­ها است. دسته­بندی دایود شامل مدل سه طول موج، دو طول موج و تک طول موج می­شود. دستگاه لیزر دایود دارای طول موجی برابر 808 نانومتر است و با دو مدل، دو هندپیس و تک هندپیس در بازار موجود است. دستگاه لیزر تماسی دایود ساخت کشورهای چین، کره و آلمان می­باشد. یکی از بهترین دستگاه­های دایود موجود در ایران، دستگاه لیزر تماسی ADSS آلمان است. هندپیس دستگاه لیزر دایود در تماس مستقیم با بدن است. دستگاه لیزر دایود مناسب پوست­های گندمی و سبزه است، از این رو، نسبتا کاربرد گسترده­تری دارد

بررسی تفاوت دستگاه­های لیزر موهای زائد موجود در بازار

دستگاه لیزر تماسی به وسیله­ی سر هندپیس با پوست بدن در ارتباط است و برای راحتی کار، از ژل سونوگرافی استفاده می­شود. دستگاه لیزر غیر تماسی، به صورت غیر مستقیم و از بالا، با پوست بدن در ارتباط است. یکی از تفاوت­های عمده این دو دستگاه، سیستم کولینگ (خنک­کننده) است که در دستگاه لیزر تماسی، کولینگ به صورت مستقیم سطح پوست را خنک می­کند و از سوختگی پوست، جلوگیری می­کند. ولی کولینگ در دستگاه لیزر غیر تماسی، از بالای سر هندپیس، باد خنک ممتد به پوست می­دهد و امکان سوختگی را از بین می­برد.

سیستم کولینگ در دستگاه­های تماسی قوی­تر و موفق­تر است. اگر سیستم کولینگ بیش از حد استاندارد باشد، سرمای زیادی را ایجاد می­کند که این سرما، خود باعث سوختگی پوست می­شود. مقدار کولینگ دستگاه لیزر باید متناسب با قدرت شات دستگاه لیزر باشد. فرایند حذف مو در دستگاه لیزر تماسی بدون درد و سوزش است و علت آن کویلنگ قوی می­باشد. دستگاه­های لیزر غیر تماسی، احتمال کمی درد و سوزش دارند که برخی از دستگاه­ها دارای سیستم ایر کولینگ قوی هستند و این احتمال را صفر می­کنند. هزینه لیزر با دستگاه­های غیر تماسی بیشتر از هزینه لیزر دستگاه­های تماسی است، چرا که هزینه دستگاه لیزر غیر تماسی فوق­العاده بالا است و در ایران، کمیاب می­باشد.

بررسی تفاوت قطعات دستگاه­های لیزر

دستگاه لیزر تماسی دارای قطعه­ای به اسم لیزربار است که در هندپیس دستگاه لیزر قرار گرفته است. وظیفه لیزربار تامین شات و طول موج تنظیم شده و مورد نیاز دستگاه است. لیزربار دارای محدودیت شات است و پس از چند شات، بایستی تعویض شود. لیزربار دو نوع است و به مدل­های چیپستی یا NON-CHANEL و خطی یا MICRO-CHANEL شده است. لیزربار چیپستی قدیمی­تر و لیزربار خطی جدیدتر و دارای کارایی بهتری است. دستگاه لیزر غیر تماسی با نور لامپ فعالیت می­کند و پس تعدادی شات، نور آن تمام می­شود و باید تعویض گردد. در دستگاه لیزر غیر تماسی، نور به راد می­رود و طول موج مورد نظر دستگاه را تامین می­کند. طول موج تامین شده به فیبر دستگاه و سپس به سر هندپیس انتقال می­یابد.

بررسی تاثیر و نتیجه دستگاه­های لیزر

از بین دستگاه لیزر تماسی و غیر تماسی، دستگاه لیزر تماسی دارای طول موج دقیق­تری است و از این رو می­تواند نتیجه بهتری را به ارمغان بیاورد. با این وجود، دستگاه لیزر غیر تماسی دارای محبوبیت بیشتری است و علت آن داشتن سری یک­بار مصرف و شخصی است. در استفاده از دستگاه لیزر غیر تماسی، سری دستگاه برای هر کدام از مراجعین تعویض می­شود ولی متاسفانه سری هندپیس دستگاه لیزر تماسی، ثابت است و غیر قابل تعویض می­باشد. ناگفته نماند که سر هندپیس پس از هر بار استفاده، با الکل ضد عفونی می­گردد و برای هر یک از مراجعین، دور سری هندپیس به طور کامل، با سلفون پوشانده می­شود.

کاربرد سیستم ایر کولینگ در دستگاه لیزر غیر تماسی

سیستم ایر کولینگ یا Air Cooling یکی از آپشن­های دستگاه لیزر غیرتماسی الکساندرایت است. دستگاه الکساندرایت تولید شده با برندهای کندلا، نابلکس و دوئتتو ، دارای این سیستم است. سیستم کولینگ یک دستگاه جانبی است که به سر هندپیس دستگاه لیزر نصب می­شود. این دستگاه با تولید سرما، غشای پوست بدن را در حین لیزر، خنک می­کند. خنک کردن باعث می­شود در حین لیزر، شخص درد و سوزشی را احساس نکند. سیستم ایر کولینگ در دستگاه لیزر غیر تماسی، از بالای سری هندپیس، باد خنک را به صورت ممتد به غشای پوست بدن می­ورزد  و امکان سوختگی را از بین می­برد. تنظیمات دستگاه جانبی کولینگ بایستی با تنظیمات دستگاه لیزر هماهنگ باشد و متناسب با قدرت شات دستگاه لیزر باشد. کاهش احتمال سوختگی، کاهش درد و سوزش در حین انجام لیزر، از اهداف سیستم خنک ­کننده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد لیزر موهای زائد تیتانیوم و لیزر ADSS با ما همراه باشید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه