الکترولیز موهای زائد : مزایا و روش های مختلف آن

الکترولیز موهای زائد چیست؟

الکترولیز موهای زائد با ریشه ­کن کردن کامل مو، درمانی موثر در از بین بردن موهای زائد می­باشد. الکترولیز با لیزر متفاوت است و بر خلاف لیزر، الکترولیز بر روی هر نوع پوست و مویی نتیجه ­بخش و اثربخش است. روش الکترولیز موهای زائد در از بین بردن هر نوع مو زائد، موفق می­باشد. الکترولیز را همه به عنوان دستگاهی برای از بین بردن موهای زائد سفید می شناسیم ، اما از این دستگاه علاوه بر رفع موهای زائد سفید رنگ برای تمام انواع موها با هر رنگی می توان استفاده کرد.

ریشه ­کن کردن دائمی موهای اضافی با روش فوق

لیزر موهای زائد موجب توقف طولانی مدت رشد مو می­شود ولی روش الکترولیز موهای زائد موجب از بین رفتن همیشگی و ریشه­کن شدن موهای زائد می­شود. در روش الکترولیز بر خلاف لیزر، رنگ­دانه­های مو مورد بررسی قرار نمی­گیرند، بلکه فولیکول­های مو مورد بررسی قرار می­گیرند. در روش الکترولیز، فقط موهای زائد که فولیکول درمان شده دارند، ریشه­کن می­شوند. به عبارتی می­توان گفت فولیکول­هایی که در فاز فعال رشد هستند توسط الکترولیز تحت درمان قرار می­گیرند. فولیکول­هایی که در فاز فعال رشد نیستند توسط سوزن الکتریکی درمان نمی­شوند و یا درمان آن­ها اثربخش نخواهد بود.

درمان فولیکول­های در فاز فعال رشد، در یک دوره زمانی خاص انجام می­شود. سیکل رشد مو یا همان فاز آناژن، بهترین زمان برای تخریب فولیکول مو است. در روش الکترولیز موهای زائد، جریان الکتریکی با استفاده از یک سوزن خیلی ظریف یا میله فلزی انجام می­شود. به این صورت که جریان الکتریکی به داخل فولیکول و ریشه مو نفوذ می­کند و سپس ریشه مو را تخریب می­کند. جهت موفقیت روش الکترولیز موهای زائد، نیاز به چندین جلسه درمان است. تعداد جلسات مورد نیاز برای الکترولیز بسته به سطح تراکم مو، هورمون­ها، ژنتیک، سلامتی فرد و موارد پزشکی شخص، متغیر است. الکترولیز توسط متخصص در کلینیک­های زیبایی انجام می­شود.

بررسی مزایا این نوع روش در رفع موهای زائد

1- از بین برنده­ ی دائمی و همیشگی موهای زائد

2- نتیجه­ بخش بر روی هر نوع پوست و مویی

3- هزینه مناسب و مقرون به­‌صرفه نسبت به رفع دائمی موهای زائد

4- مناسب برای نواحی کوچک­تر مانند چانه، بالای لب، ابروها و صورت

5- استفاده از الکترولیز در ریشه‌­کن کردن موهای سفید و مقاوم به لیزر

مزایا لیزر نسبت به الکترولیز

1- کاهش درد و عوارض جانبی از جمله بروز لک یا اسکار پس از لیزر

2- اثرات ضد چروک برخی از دستگاه­های لیزر موهای زائد

3- سرعت عمل بالای لیزر نسبت به الکترولیز (هم از نظر زمان و هم از نظر وسعت و محدوده­ی انجام کار بر روی بدن)

4- کاربرد وسیع لیزر نسبت به الکترولیز

5- کاهش تعداد جلسات درمان با مرور زمان و اثرگذاری لیزر

6- هر چه مو ضخیم­تر و تیره­تر و رنگ پوست روشن­تر، تاثیر لیزر در از بین بردن موهای زائد بیشتر

الکترولیز موهای زائد مناسب کدام قسمت از بدن است؟

الکترولیز مناسب نواحی کوچک­تر مانند ابروها، پشت لب، چانه و فک می­باشد. الکترولیز تمام موهای زائد بدن که دارای فولیکول فعال هستند، را از بین می­برد و برای رفع موهایی که بر اثر مسائل ژنتیکی، هورمونی و یا بر اثر مصرف قرص ایجاد شده­اند، مناسب است. الکترولیز موهای زائد برای درمان موهای زائد نواحی دیگری از بدن مانند شکم، ران­ها، قفسه سینه، بیکینی، انگشت­های دست و پا و کمر، کاربرد دارد. استفاده از الکترولیز در نواحی مخروطی شکل، مانند بینی و گوش ممنوع است و بر خلاف قوانین موجود می­باشد. از طرفی نواحی از بدن که دارای خال­های گوشتی سیاه رنگ هستند هم جزو نواحی ممنوعه می­باشند و نباید از الکترولیز در این قسمت­ها اعمال گردد.

بررسی انواع روش­های الکترولیز موجود

الکترولیز گالوانیک

روش الکترولیز گالوانیک با نرخ موفقیت 80 درصدی مورد تایید FDA می­باشد و به عنوان رفع دائمی موهای زائد کاربرد دارد. در این روش، در سطوح خیلی بالا، جریان الکتریکی به ریشه مو و فولیکول مو تزریق می­شود. پزشک متخصص با وارد کردن یک سوزن بسیار نازک در داخل فولیکول مو و ریشه مو، جریان الکتریکی کوتاهی را به آن ساطع می­کند. جریان الکتریکی وارد شده به فولیکول مو باعث بروز یک عکس­العمل در حلال آب نمک موجود در آن، می­شود. سپس موجب تجزیه فولیکول­های دارای رشد فعال می­شود. برای رفع دائمی موهای زائد، هر تار مو بایستی با سوزن، تحت جریان الکتریکی قرار بگیرد. از این رو روش الکترولیز گالوانیک در سطح وسیع، زمان­بر و وقت­گیر است.

الکترولیز ترمولیز

روش الکترولیز ترمولیز با نرخ موفقیت 10 درصدی تا 15 درصدی انجام می­شود و نسبت به روش الکترولیز گالوانیک، محبوبیت چندانی ندارد. در این روش از جریان الکتریکی استفاده نمی­شود، بلکه از حرارت، امواج رادیویی و یا امواج فرکانس بالا استفاده می­شود. سوزن الکترولیز ترمولیز به داخل فولیکول مو و ریشه مو نفوذ می­کند و جریان متناوب به آن نفوذ می­کند. نفوذ جریان متناوب باعث گرم شدن فولیکول مو می­شود و سپس فولیکول مو با اجرای مراحل الکترو و انعقاد، تخریب می­شود. کاربرد اصلی این روش در الکترولیز موهای زائدی است که دارای ریشه سطحی هستند و برای هر نوع مویی مناسب نیست.

چه کسانی نباید از روش الکترولیز جهت رفع موهای زائد استفاده کنند؟

1- اشخاصی که روی پوست بدن خود دارای زخم هستند و یا بخشی از پوست آن­ها آسیب دیده است.

2- افرادی که دارای بیماری هستند مانند بیماری قلبی و عروقی. افرادی که دارای پیس میکر هستند، به هیچ عنوان نباید از الکترولیز استفاده کنند.

3- استفاده از الکترولیز برای از بین بردن و ریشه­کن کردن موهای زائد روی خال، اشتباه و ممنوع است. چرا که سلول­های تشکیل­دهنده خال، ملانوسیت­ها می­باشند. ملانوسیت­ها وظیفه­ی تولید رنگ­دانه ملانین را بر عهده دارند. برخی از تومورهای کشنده پوست از همین ملانوسیت­ها نشات گرفته­اند. برای مثال منشا تومور ملانوم از ملانوسیت­ها می­باشد. تاثیر وارد شدن جریان الکتریکی بر روی ملانوسیت­های موجود در خال، قابل پیش­بینی نمی­باشد. از این رو پزشک متخصص از انجام الکترولیز بر روی خال اجتناب می­کند. پیشنهاد می­شود، شخص به درماتولوژیست و یا جراح پلاستیک مراجعه کند و خال را به طور کامل بردارد.

4- انجام الکترولیز بر روی پوست مجاور غضروف مثل گوش و یا بینی، ممنوع است.

5- اشخاصی که دارای پوست حساس هستند و امکان دارد پس از الکترولیز به اسکارهای برجسته و تیره رنگ مبتلا شوند، نباید از الکترولیز بهره­مند شوند.

6- توصیه می­شود تمام اشخاصی که دچار پرمویی هورمونی هستند، قبل از انجام الکترولیز و از بین بردن موهای زائد، به درمان مشکلات و اختلالات هورمونی بپردازند. از این رو بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه